14.07.2016

Енергоефективний будинок

arrows-3 Як добитися реальної економії на енергії та комфорту в будинку.

arrows-3 Програми фінансової підтримки енергоефективності


1. Заходи з енергоефективності треба проводити комплексно.

Це дуже важливо, бо індивідуальна економія на воді та електриці знижує ваші витрати лише на 3-5%. У масштабах країни це дуже серйозна цифра, однак вам від неї легше не стане. «Клаптикове» утеплення стін квартири не дає грошової економії, натомість призводить до перепаду температур між утепленою та неутепленою ділянками, від чого виникає конденсат, у якому розмножуються грибки, та поступово руйнується стіна.

OSBB

2. Комплексні заходи можливі лише в будинку з організованим власником.

В будинку повинні бути ОСББ або ЖБК для прийняття рішень про комплексну термомодернізацію. В будинку, де співвласники байдужі до долі свого будинку, де нема згоди між сусідами, енергоефективність залишиться недосяжною. Хіба що їм трапиться якийсь дуже добрий управитель, котрий включить термомодернізацію у тариф.

3. Щоб добитися реального ефекту від термомодернізації, її треба проводити у наступній послідовності:

38789

Встановити теплолічильник – це дасть змогу обертати економію тепла на економію грошей.

 • Орієнтовна вартість заходу: 70-90 тис. грн.
 • Зниження витрат тепла через вікна: 30-50%
 • Економія коштів (з розрахунку на квартиру площею 70 м2): 1300-2700 грн на опалювальний сезон
 • Термін окупності: 0,5 року

Встановити індивідуальний тепловий пункт (ІТП) та погодне регулювання – це надасть можливість регулювати кількість спожитого тепла в залежності від температури за вікном. Більше не треба буде «опалювати вулицю» через кватирки. Крім того, ІТП дозволяє брати у теплопостачальника тільки тепло, не використовуючи та не сплачуючи за його теплоносій.

 

 • Орієнтовна вартість заходу: 300 000 грн.
 • Підвищення ефективності системи опалення: 15-30%
 • Економія коштів: 2000-4000 грн на опалювальний сезон
 • Термін окупності: 1,5 року

 

vhid_group

Замінити вхідну групу в під’їзді. «Вхідна група» це отой «шлюз» на вході. Необхідно поставити на ньому нові двері та, по можливості, зробити його «буквою Z», щоб уникнути потрапляння холодного повітря в під’їзд під час входу та виходу.

 

 • Орієнтовна вартість заходу: 2500-3000 грн. за двері, 600-1200 грн. за доводчики.
 • Скорочення споживання теплової енергії в загальному балансі будинку: 10-20% (сумарно із заміною вікон у місцях загального користування)

 

vikno_02

Замінити вікна в місцях загального користування на енергоефективні. Вікна завжди пропускають більше тепла, ніж навіть найгірші стіни, тому їм треба приділити особливу увагу. Енергоефективні вікна мають 7-камерний профіль, 2-камерний склопакет і мають коефіцієнт опору теплопередачі – не менше 0,75 м2К/Вт (за ДБН).

 • Орієнтовна вартість заходу: 1000-1500 грн/м2.
 • Скорочення витрат тепла: 15-30%
 • Економія коштів: 10-20%

vikno_01

Замінити вікна в квартирах. Це забезпечить як тепло і комфорт у квартирі, так і економію на опаленні загалом, адже тепер уся збережена енергія відбивається на загальнобудинковому теплолічильнику, а отже – у квитанціях.

 

 • Орієнтовна вартість заходу: 1000-1500 грн/м2.
 • Скорочення витрат тепла: 40-50%
 • Економія коштів: 10-20% (сумарно із заміною вікон у місцях загального користування)

 

danfoss_valve

Відбалансувати стояки та модернізувати систему опалення. Щоб уникнути ситуації «згори Африка, знизу Арктика» – необхідно відбалансувати стояки в будинку, прочистити систему та замінити зношені труби. Це забезпечить рівномірний розподіл тепла, а отже – комфорту, по квартирах.

dakh

Відремонтувати та утеплити дах. Дах теж може втрачати багато тепла, тому треба усунути всі проріхи та утеплити його мінеральною ватою.

 

 • Орієнтовна вартість утеплення: 100-300 грн/м2.
 • Скорочення витрат тепла: 8-10%

 

На останньому місці знаходиться найпопулярніший нині захід – утеплення фасадів. Таке утеплення є найдорожчим і при цьому окупується найдовше, тому його варто проводити в останню чергу, коли закриті всі попередні статті енергоефективності.

 

 • Орієнтовна вартість заходу: 550-650 грн/м2.
 • Скорочення витрат тепла: 30-40%

 

Нагадуємо, що утеплювати фасади необхідно повністю або смугами від даху до цоколя будинку, інакше виникатиме ризик виникнення конденсату, грибків або поступового руйнування фасаду.

Якщо ви утеплюєте пінопластом (пінополістиролом), то його густина повинна бути не менш, ніж 25 кг/м3. Через кожні три поверхи пінопласт повинен розриватися протипожежним поясом з мінеральної вати. Утеплювати пінопластом можна тільки до 9 поверха, вище дозволяється тільки мінеральна вата.

Утеплення фасаду дуже бажано проводити у відповідності до ДБН, оскільки тільки так можна добитися як ефективності, міцності та довговічності утеплення, так і естетичного вигляду стіни. Не ганяйтесь за низькою ціною робіт, це може призвести до вкрай неякісного утеплення та марнування ваших коштів! Про можливі наслідки “дешевого утеплення” можна дізнатися з наступного відео:

4. Що саме треба робити конкретно у вашому будинку

Це залежить від його технічного стану. Дізнатися індивідуальний перелік необхідних саме вам заходів можна за допомогою енергоаудиту. Енергоаудит – це дослідження стану вашого будинку спеціалістами-інженерами, за результатами якого ви отримуєте документ із рекомендаціями щодо підвищення енергоефективності. Енергоефективність – витратна річ, але завдяки державним та міським програмам фінансової підтримки ОСББ та ЖБК можуть її добитися. Докладніше про умови програм можна дізнатися тут. Про результати термомодернізації будинку та енергоаудити можна дізнатися з відео нижче.